Program Mój Prąd 6.0 - dotacja
Szukasz profesjonalnego wsparcia w zakresie sporządzenia i złożenia wniosku o dotację w programie Mój Prąd 6.0? Skorzystaj z oferty: Mój Prąd Poznań przygotowanej przez firmę Soltech Energy, a zapewnimy Ci kompleksową pomoc w uzyskaniu dotacji na Twoją inwestycję. Zanim jednak rozpoczniesz starania o zostanie beneficjentem programu Mój Prąd 6.0, zapoznaj się bliżej z jego założeniami. Na niniejszej stronie zebraliśmy najistotniejsze informacje dotyczące programu Mój Prąd 6.0, dzięki czemu zrozumiesz jego zasady i zakres, a także dowiesz się, co możesz zyskać na udziale w nim.
Co to jest program Mój Prąd 6.0?
Energetyka prosumencka, dla której bezpośrednim wsparciem ma być program Mój Prąd 6.0, to system oparty na założeniu, że prąd wytwarzany jest przez jego odbiorców. To również próba przyczynienia się do realizacji krajowego celu dotyczącego udziału odnawialnych źródeł energii w wytwarzaniu i konsumpcji energii.
Program Mój Prąd 6.0 Poznań to najnowsza odsłona programu rządowego realizowanego ze środków Unii Europejskiej, skierowanego do gospodarstw domowych w całej Polsce. W jego ramach beneficjenci mogą uzyskać dofinansowanie zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych, zasilających istniejące budynki mieszkalne, a także (od poprzedniej edycji) mają możliwość pozyskać wsparcie finansowe na urządzenia dodatkowe, takie jak m.in.: magazyny energii czy magazyny ciepła. Aby uzyskać dofinansowanie do instalacji PV zgłoszonych do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej od 1 sierpnia 2024 r. konieczna jest inwestycja w magazyn energii elektrycznej lub/i magazyn ciepła - moc takiej instalacji fotowoltaicznej może wynieść od 2 kW do 20 kW. Dla instalacji zgłoszonych do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej do 31 lipca 2024 r moc może wynieść od 2 kW do 10 kW.
Jakie cele wyznaczają programowi Mój Prąd 6.0 jego twórcy? Wśród podstawowych zadań, które ma pomóc zrealizować ten program, można wyróżnić:
- zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji PV,
- podniesienie poziomu autokonsumpcji energii elektrycznej poprzez jej magazynowanie z użyciem magazynów ciepła lub magazynów energii elektrycznej,
- poprawa efektywności zarządzania energią elektryczną.
Szczegółowe informacje na temat najnowszej edycji programu, czyli Mój Prąd 6.0:
- szósta edycja programu Mój Prąd została uruchomiona we wrześniu 2024 roku,
- wysokość środków, z których będzie wypłacana każda dotacja w ramach Mój Prąd 6.0, ma sięgnęła 1,85 mld złotych – jest to suma, w ramach której wnioski można składać na instalacje zainstalowane od 2021 roku, nabór prowadzony będzie do 29 sierpnia 2025 roku lub do wyczerpania środków, dlatego warto już teraz zamontować instalację na swoim dachu
- warunkiem otrzymania dofinansowania z programu Mój Prąd 6.0 jest zainstalowanie magazynu energii i falownika hybrydowego – powodami tego są m.in. chęć zwiększenia autokonsumpcji energii elektrycznej, odciążenia sieci energetycznych i poprawy ekonomiki mikroinstalacji fotowoltaicznych w systemie net-billing,
- aktualnie ceny komponentów fotowoltaicznych są najtańsze w historii, dlatego właśnie teraz warto podjąć decyzję o inwestycji w fotowoltaikę, by uzyskać dodatkowo dofinansowanie w programie Mój Prąd 6.0
Mój Prąd 6.0 – czy warto wstrzymać się z inwestycją do czasu uruchomienia naboru wniosków?
Warto zwrócić uwagę na pewną bardzo istotną kwestię. Aktualnie nie opłaca się czekać z inwestycją do momentu, kiedy program będzie dobiegał końca w sierpniu 2025 roku. Dlaczego? Obecnie ceny paneli są tak niskie, że możliwe jest stworzenie wydajnej instalacji bez dotacji, która będzie tańsza niż „zeszłoroczna” instalacja z dotacją. Powoduje to, że okres zwrotu jest wyjątkowo dobry i wynosi około:
- od dwóch do trzech lat dla firm,
- od sześciu do siedmiu lat dla domów.
Najbardziej opłacalne będzie wykonanie instalacji szybciej i w tym czasie generowanie już oszczędności. jeżeli chcesz otrzymać środki - w najbliższym czasie powinieneś założyć instalację fotowoltaiczną. Jeśli więc nie potrzebujesz magazynu energii przy swojej instalacji, to absolutnie nie ma na co czekać i warto skorzystać z obecnych, niskich cen paneli, które w najbliższym czasie mogą zacząć drożeć.
Dla kogo dofinansowanie z programu Mój Prąd 6.0?
Kto może być zainteresowany naszą usługą: Mój Prąd Poznań i uzyskaniem w jej ramach pomocy w prawidłowym sporządzeniu i złożeniu wniosku o dofinansowanie? Tak jak w przypadku poprzednich edycji, z najnowszej odsłony programu Mój Prąd mogą skorzystać wyłącznie określeni wnioskodawcy. Często pojawiają się pytania, które dotyczą możliwości wnioskowania o udział w programie Mój Prąd 6.0. przez osoby fizyczne, a także wspólnoty mieszkaniowe, rolników oraz firmy. Poniżej odpowiadamy na pojawiające się wątpliwości.
Do programu Mój Prąd 6.0 mogą przystąpić wyłącznie osoby fizyczne, które zakupią i zamontują mikroinstalację fotowoltaiczną wyłącznie na potrzeby własnego budynku mieszkalnego (po 1 stycznia 2021 r.) lub inwestorzy prywatni, którzy poza mikroinstalacją PV zakupią dopuszczone w regulaminie urządzenia dodatkowe zwiększające autokonsumpcję energii. Moc instalacji PV beneficjenta programu Mój Prąd 6.0 może mieć od 2 kW do 20 kW w zależności od typu instalacji (produkcji energii elektrycznej mikroinstalacji fotowoltaicznej). Dofinansowanie udziela się na przedsięwzięcia zakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Warunkiem wypłaty dofinansowania jest pozytywne rozpatrzenie wniosku.
Jak wygląda sytuacja w przypadku rolników, wspólnot mieszkaniowych i firm, które chciałyby się starać o przyznawane z programu Mój Prąd dofinansowanie?
- Rolnicy MOGĄ skorzystać z programu Mój Prąd POD WARUNKIEM, że wytworzoną energię przeznaczą wyłącznie na potrzeby gospodarstwa domowego. Jeśli instalacja fotowoltaiczna zasila zarówno dom, jak i gospodarstwo rolne, wówczas konieczne będzie zamontowanie 2 oddzielnych liczników.
- Wspólnoty mieszkaniowe NIE MOGĄ skorzystać z dofinansowania w programie. Oferta skierowana jest tylko i wyłącznie do jednorodzinnych gospodarstw domowych.
- Przedsiębiorcy NIE MOGĄ wnioskować o dotację. Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może skorzystać z programu pod warunkiem, że zgłosi się do niego jako osoba fizyczna. Wówczas nie może jednak odliczyć kosztów instalacji od kosztów prowadzenia działalności.
Mój Prąd 6.0 – co jest potrzebne, aby złożyć wniosek?
Co warto wiedzieć, zanim złoży się niezbędny do wzięcia udziału w programie Mój Prąd wniosek? Aby otrzymać dotację w ramach programu Mój Prąd, należy przygotować dokumenty z poniższej listy:
- kopia faktury/faktur za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, magazynu energii czy też magazynu ciepła,
- dowód zapłaty faktury lub oświadczenie o dokonanej wpłacie,
- zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające datę przyłączenia instalacji PV do sieci wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano (według wzoru na stronie programu Mój Prąd),
- protokół odbioru urządzeń dodatkowych z wyjątkiem mikroinstalacji PV,
- karty katalogowe dodatkowych urządzeń (magazynu energii, magazynu ciepła),
- dokument potwierdzający zgłoszenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do Operatora Sieci Dystrybucyjnej,
- pełnomocnictwo – jeśli wniosek składany jest w imieniu osoby fizycznej ubiegającej się o dofinansowanie (według wzoru na stronie programu Mój Prąd).
Mój Prąd 6.0 – jak długo trwa rozpatrzenie wniosku?
Na ten moment nie ma jeszcze jednoznacznych informacji dotyczących kwestii długości okresu rozpatrywania wniosku o udział w programie Mój Prąd 6.0. Na podstawie poprzednich edycji można jednak stwierdzić, że czas rozpatrywania wniosków jest w dużej mierze uzależniony od ich liczby w konkretnym okresie. NFOŚiGW informował wówczas, że orientacyjny czas w przypadku wpłynięcia:
- ≤ 500 wniosków o dofinansowanie – wynosi do 30 dni od daty złożenia prawidłowego wniosku,
- 500-1000 wniosków o dofinansowanie – do 45 dni,
- 1000-1500 wniosków o dofinansowanie – do 60 dni,
- ≥ 1500 wniosków o dofinansowanie – do 75 dni.
Oczywiście czas ten może nieco się wydłużyć (w przypadku wpłynięcia ponad 2000 wniosków tygodniowo).
Powiadomienie o pozytywnym rozpatrzeniu wniosków dostarczane jest drogą elektroniczną. Beneficjent otrzymuje umowę o dofinansowanie. Pieniądze wpływają na konto prosumenta wskazane we wniosku po podpisaniu i odesłaniu umowy.
Czy dotacja Mój Prąd 6.0 jest opodatkowana?
Dotacje otrzymane w ramach programu Mój Prąd 6.0 nie podlegają opodatkowaniu. Podatnik nie musi wykazywać ich w zeznaniu rocznym PIT, a cała kwota dofinansowania jest kwotą „na rękę”. Regulacje prawne w tym zakresie wprowadzono 23 listopada 2019 roku. Zwolnienie z PIT obowiązuje wszelkie dotacje i świadczenie bezzwrotne pochodzące ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej na przygotowanie dokumentacji oraz realizację przedsięwzięć.
Mój Prąd 6.0 – co to są koszty kwalifikowane?
Wiele osób rozważających udział w programie Mój Prąd 6.0 zastanawia się, ile zwrotu mogą uzyskać. Beneficjent w ramach dotacji może otrzymać do 50% kosztów kwalifikowanych (zł brutto). Są to koszty poniesione na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, magazynu energii bądź magazynu ciepła i są równe kosztom całkowitym.
Czy można łączyć Mój Prąd 6.0 i Czyste Powietrze?
Do niedawna nie było możliwości łączenia dotacji z programu Mój Prąd z dofinansowaniem uzyskanym w ramach programu Czyste Powietrze. Jednak już w poprzedniej edycji program Mój Prąd uległ zmianie, co umożliwia osobom, które wcześniej otrzymały wsparcie finansowe na fotowoltaikę, składanie wniosków w ramach Mój Prąd o dotacje, ale tylko na dodatkowe urządzenia, takie jak magazyny energii lub ciepła.
Mój Prąd 6.0 a ulga termomodernizacyjna
Część inwestorów zastanawiających się nad skorzystaniem z naszej usługi: Mój Prąd Poznań zadaje sobie pytanie o to, czy można połączyć dotację z programu Mój Prąd 6.0 z ulgą termomodernizacyjną, w ramach której odlicza się instalację fotowoltaiczną od podstawy podatku. Okazuje się, że takie połączenie: dotacja Mój Prąd 6.0 + ulga termomodernizacyjna jest możliwe! W tym przypadku kwotę przestawioną do odliczenia podatku należy pomniejszyć o kwotę otrzymanego dofinansowania.
Gdzie i jak złożyć wniosek w programie Mój Prąd 6.0?
Wniosek o dofinansowanie w programie Mój Prąd 6.0 składa się wyłącznie w formie elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD). Niezbędny w tym procesie jest profil zaufany lub e-dowód. Nie ma możliwości składania wniosków w formie papierowej, takie dokumenty będą odrzucane. Wniosek można złożyć samodzielnie lub formalnie upoważniając do tego inną osobę lub podmiot.
Mój Prąd 6.0 – nowe informacje
Uczestnicy programu Mój Prąd 6.0 mogą rozbudować istniejącą instalację o magazyn energii elektrycznej lub ciepła. Osoby, które wcześniej zainstalowały panele fotowoltaiczne i chcą teraz dodać magazyn energii, muszą przejść na system net-billingu, który pozwala na sprzedaż nadwyżek energii do sieci i uzyskanie za to wynagrodzenia.
Program przewiduje osobne dofinansowania na magazyny energii elektrycznej i ciepła, które można uzyskać na oba urządzenia łącznie lub na każde z osobna. Kwoty dofinansowania wynoszą do 16 tysięcy złotych na magazyn energii elektrycznej oraz do 5 tysięcy złotych na magazyn ciepła. Dotacje są dostępne dla instalacji zgłoszonych do przyłączenia przed 1 sierpnia, nawet jeśli nie są one wyposażone w magazyn energii. Warto zauważyć, że program nie obejmuje wsparcia dla kolektorów słonecznych, pomp ciepła oraz systemów zarządzania energią w budynku.
Maksymalna kwota wsparcia w ramach programu Mój Prąd 6.0 wynosi 28 tysięcy złotych. Wysokość dofinansowania, jakie mogą otrzymać wnioskodawcy, jest uzależniona od całkowitych kosztów ich inwestycji. Dotacja nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych, zgodnie z zasadami obowiązującymi w poprzednich edycjach programu.
Mój Prąd Poznań – skorzystaj ze wsparcia Soltech Energy w uzyskaniu dofinansowania
Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu i złożeniu wniosku o dofinansowanie w programie Mój Prąd 6.0, w Soltech Energy oferujemy w tym zakresie pełne wsparcie. Na podstawie upoważnienia przygotujemy niezbędne formalności i złożymy wniosek w Twoim imieniu. Nasze wieloletnie doświadczenie i ciągłe trzymanie ręki na pulsie zmian sprawiają, ze dotychczas wszystkie złożone przez nas wnioski rozpatrywane były pozytywnie. Jeśli masz pytania lub chcesz zlecić nam przygotowanie wniosku, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie. Jeżeli natomiast preferujesz kontakt telefoniczny, to zadzwoń pod numer: 537-438-242.
Zachęcamy również do kontaktu w sprawie innych inwestycji związanych z obszarem, jakim jest fotowoltaika dla domu, np. rozbudowy instalacji PV w celu zwiększenia produkcji energii elektrycznej. Przypomnijmy, że jeśli planujesz inwestycję w fotowoltaikę, to obecnie jest na to doskonały czas, ponieważ ceny paneli są wyjątkowo korzystne. Nie wstrzymuj się więc z podejmowaniem działań do czasu uruchomienia naboru wniosków do najnowszej edycji programu Mój Prąd 6.0 – tym bardziej, jeśli nie chcesz montować magazynu energii, co prawdopodobnie będzie wymagane od uczestników programu.