Mikroinwerter czy falownik – na jakiej technologii oprzeć swoją instalację?
Częstym dylematem wśród instalatorów planujących stworzenie wydajnego systemu PV jest to, na co się zdecydować: mikroinwerter czy falownik. Obie koncepcje mają swoje mocniejsze i słabsze strony, a ostateczna decyzja powinna być poprzedzona dokładną analizą sytuacji, w tym m.in. tego, w jakich warunkach ma powstać instalacja oraz jaka ma być jej wielkość i przeznaczenie. Aby móc rzetelnie ocenić, jakie rozwiązanie będzie lepsze: falownik czy mikroinwerter, niezbędne jest zapoznanie się z charakterystyką obu tych urządzeń. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy m.in.: czym cechują się mikroinwertery i falowniki stringowe, jakie są ich plusy i minusy, a także w jakiej sytuacji lepsze może okazać się oparcie instalacji na technologii mikroinwerterowej, a w jakich przypadkach korzystniejsze okaże się zastosowanie falownika.
Czym są mikroinwertery?
Mikroinwertery są urządzeniami, które podobnie jak falowniki stringowe, mają za zadanie przekształcać prąd stały produkowany przez panele fotowoltaiczne na prąd przemienny, będący w stanie zasilić urządzenia elektryczne z gniazdka. W przypadku wielu mikrofalowników mamy do czynienia z sytuacją, w której pracują one przy jednym panelu, choć istnieją również mikroinwertery, oferowane np. przez firmę Hoymiles, będące w stanie obsłużyć nawet do sześciu paneli fotowoltaicznych. Z uwagi na to, że mikrofalowniki są niejako „przypisane” do konkretnych paneli i montuje się je pod modułami, przy wykonywaniu instalacji fotowoltaicznej w oparciu o nie może zajść konieczność inwestycji w kilka lub kilkanaście takich urządzeń. Jest to diametralnie inna formuła niż w przypadku pojedynczego falownika obsługującego cały system PV.
Poszukując odpowiedzi na pytanie o to, jakie rozwiązanie będzie lepsze: mikroinwerter czy falownik sieciowy, należy zdać sobie sprawę również z innych różnic między jednym a drugim urządzeniem. Bez wątpienia mikrofalowniki są produktami lżejszymi i mniejszymi od konwencjonalnych inwerterów, a przy tym generalnie charakteryzują się niższą mocą (zazwyczaj do 2000 W) oraz niższym maksymalnym napięciem (zazwyczaj górnym pułapem w tym przypadku jest 60-65 V). Inną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest to, że mikroinwertery nie współpracują z nowoczesnymi akumulatorami litowo-jonowymi, więc dla inwestorów zainteresowanych magazynem energii lepszym wyjściem będzie odpowiedni falownik.
Mikroinwerter czy falownik – kiedy mikroinwerter może być optymalnym rozwiązaniem?
Inwestorzy zastanawiający się nad korzyściami, jakie może zapewnić mikroinwerter oraz nad tym, czy warto zdecydować się na tę technologię w kontekście planowanej instalacji PV, powinni zapoznać się z jej najważniejszymi plusami i minusami. Jakie są kluczowe zalety mikroinwerterów?
- Mikrofalowniki doskonale sprawdzają się w przypadku niewielkich instalacji, które składają się z małej liczby paneli PV. Stanowią również rozwiązanie pozwalające stworzyć wydajną małą instalację na dachu o skomplikowanej strukturze, z tzw. jaskółkami czy oknami dachowymi.
- Istotną zaletą zastosowanie mikroinwerterów jest to, że współpracują one z pojedynczymi panelami (lub ich niewielką liczbą). Dzięki temu uszkodzony, zabrudzony, zacieniony lub zwyczajnie gorzej funkcjonujący panel nie wpływa negatywnie na wydajność pracy pozostałych paneli. Taki problem występuje w przypadku instalacji wykorzystujących falownik stringowy – jeśli jeden z paneli działa mniej wydajnie, wtedy wszystkie moduły z danego łańcucha obniżają swoją wydajność do jego poziomu.
- W kontekście dyskusji o tym, które rozwiązanie jest lepsze: falownik czy mikroinwerter, często podnoszona jest kwestia bezpieczeństwa instalacji. Jak wspomnieliśmy wcześniej, mikroinwertery pracują przy niższym napięciu niż falownik stringowy, co przekłada się na niższe ryzyko zapłonu instalacji.
- Zwolennicy mikroinwerterów zwracają również uwagę na to, że często są one objęte dłuższą gwarancją niż w przypadku falowników stringowych oraz że cechuje je dłuższa żywotność.
- Ważnym plusem mikroinwerterów jest zapewniana przez nie elastyczność w zakresie rozbudowy instalacji. Decydując się na system PV z mikroinwerterami, można w łatwy i szybki sposób powiększyć instalację o kolejne moduły. W przypadku instalacji bazującej na falowniku stringowym najczęściej zachodzi konieczność wymiany tego komponentu.
- Mikroinwerter zapewnia możliwość dokładniejszego monitorowania i analizy pracy poszczególnych paneli niż jest to osiągalne w przypadku inwertera stringowego.
Aby móc stwierdzić, czy mikroinwerter to dobry pomysł i czy warto na tę opcję postawić, dobrze jest poznać także słabsze strony tego rozwiązania.
- W dyskusjach na temat tego, co jest lepsze: inwerter czy mikroinwerter, entuzjaści systemów opartych o falowniki stringowe zwracają uwagę na to, że mikroinwertery są bardziej awaryjne. Wynika to z faktu, że są umieszczone pod panelami i narażone (a przy tym podatne) na oddziałujące na nie wysokie temperatury oraz podwyższoną wilgotność, które mogą doprowadzić do ich uszkodzenia.
- Innym minusem mikroinwerterów jest brak możliwości współpracy z akumulatorami litowo-jonowymi, a co za tym idzie, rozbudowy instalacji o magazyn energii.
- Analizując różne produkty z segmentu falowników i mikroinwerterów, można wyciągnąć wniosek, że w ogólnym ujęciu mikrofalowniki cechują się nieco niższą sprawnością.
Kiedy w takim razie instalacja oparta na mikroinwerterach może być lepszym rozwiązaniem? Zazwyczaj taki system rekomenduje się w przypadku:
- mniejszych, przydomowych instalacji.
- instalacji montowanych na dachu o skomplikowanej bryle,
- instalacji narażonych na większe zacienienie.
Co to jest falownik stringowy?
Falownik stringowy to powszechnie stosowane urządzenie zarówno w przypadku instalacji montowanych na domach jednorodzinnych, jak i większych instalacji o charakterze komercyjnym. Pojedynczy falownik stringowy, zwany również szeregowym lub łańcuchowym, obsługuje zazwyczaj jeden lub kilka szeregów modułów jednocześnie. Pod względem funkcjonalnym jego podstawowe zadanie jest podobne jak w przypadku mikroinwerterów, tzn. ma na celu zamieniać prąd stały produkowany przez panele na prąd zmienny, którym zasilane są z gniazdka urządzenia elektryczne.
W zależności od obranego kryterium falowniki można podzielić na różne sposoby. Jednym z często stosowanych podziałów jest kategoryzacja ze względu na możliwość podłączenia instalacji do sieci energetycznej. Stosując to kryterium, możemy wyróżnić:
- falowniki on-grid, stosowane w instalacjach współpracujących z siecią,
- inwertery hybrydowe, umożliwiające podłączenie instalacji do sieci, a jednocześnie współpracę z magazynem energii,
- falowniki off-grid, wykorzystywane w instalacjach PV, które nie są podłączone do sieci.
Z uwagi na różnorodność typów falowników instalator może z ich użyciem wykonać zarówno wydajną instalację podłączoną do sieci, jak i system PV efektywnie współpracujący także (lub wyłącznie) z magazynem energii.
Falownik czy mikroinwerter – w jakiej sytuacji warto postawić na falownik stringowy?
Wybór standardowego falownika może być optymalny w różnych sytuacjach. Na taki krok decydują się m.in. inwestorzy, którym zależy na ograniczeniu kosztów. Jeden inwerter jest bowiem znacznie niższym wydatkiem niż kilka mikrofalowników. Inną sytuacją, w której falownik będzie lepszym rozwiązaniem od mikroinwertera, jest przypadek, gdy planowana instalacja ma współpracować z magazynem energii. Mikroinwertery nie oferują takiej możliwości, dlatego naturalnym wyborem jest wtedy falownik stringowy.
Niezależnie od tego, które z rozwiązań bardziej Cię przekonuje: inwerter czy mikroinwerter, kluczem do sprawnie funkcjonującej, bezpiecznej i opłacalnej instalacji fotowoltaicznej jest powierzenie jej realizacji doświadczonym specjalistom. Jeśli zależy Ci na tym, aby całym przedsięwzięciem związanym z Twoją inwestycją w fotowoltaikę zajęli się wykwalifikowani fachowcy, to skorzystaj z oferty Soltech Energy. W ramach naszych usług nie tylko projektujemy i montujemy instalacje fotowoltaiczne dla klientów indywidualnych, biznesowych czy rolników, ale także pomagamy im na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Podejmując współpracę z nami, zapewnimy Ci m.in. profesjonalny audyt Twojego zapotrzebowania energetycznego, pomoc w pozyskaniu dotacji czy wsparcie w załatwieniu wszelkich formalności związanych np. ze zgłoszeniem do Straży Pożarnej. Prowadzimy również hurtownię fotowoltaiczną, dzięki czemu zapewnimy Ci niezawodne komponenty do Twojego systemu PV. Nie będziesz więc obawiać się o odpowiednią żywotność paneli fotowoltaicznych czy innych elementów składających się na Twoją instalację PV.
Interesuje Cię wydajna i bezawaryjna fotowoltaika Poznań? Skorzystaj ze wsparcia Soltech Energy!
Interesuje Cię montaż fotowoltaiki?


