Fotowoltaika i Pompa Ciepła - czy warto je połączyć?
Fotowoltaika i pompa ciepła należą do odnawialnych źródeł energii, które zapewniają w budynku niemal darmowe ogrzewanie i prąd oraz sprawiają, że staje się on samowystarczalny energetycznie. Sprawdź, jakie korzyści mają nowoczesne pompy ciepła i panele fotowoltaiczne, czy rzeczywiście warto je ze sobą połączyć i jaki jest koszt takiego rozwiązania.
Pompa ciepła i fotowoltaika
Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie grzewcze , które nie do ogrzania budynku nie wykorzystuje procesu spalania paliw. Pompa ciepła przekształca ciepło w energię służącą do ogrzania budynku i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Może również pełnić funkcję klimatyzacji. Są 3 rodzaje pompy ciepła – w zależności od wykorzystywanego przez nie źródła energii dzieli się je na powietrzne, wodne i gruntowe.
Natomiast znajdujące się na dachu lub gruncie panele fotowoltaiczne pochłaniają promieniowanie słoneczne, by następnie z pomocą inwertera przekształcić je na prąd do zasilania urządzeń elektrycznych w budynku.
Pompa ciepła i fotowoltaika to odnawialne źródła energii, które znakomicie się dopełniają. Pompa ciepła do swojej pracy
potrzebuje niewielkiej ilości energii elektrycznej (ok. 20-25%) , którą za darmo może dostarczyć własna instalacja fotowoltaiczna. W ten sposób instalację się dopełniają, sprawiając, że budynek staje się samowystarczalny energetycznie, a Ty możesz cieszyć się znikomymi rachunkami za prąd i nie tylko.
Interesuje Cię montaż fotowoltaiki?
Jaka moc fotowoltaiki do pompy ciepła?
Aby dobrać moc instalacji do pompy ciepła, przyjmuje się, że na każdy 1 kW mocy grzewczej pompy ciepła typu powietrze-woda, dobiera się moc instalacji fotowoltaicznej 0,5–0,8 kWp . Przykładowo, dla pompy ciepła o mocy grzewczej 8 kW, instalacja PV powinna mieć ok. 4,5 kWp. Optymalny dobór mocy instalacji fotowoltaicznej do zapotrzebowań energetycznych budynku jest istotny. Dzięki temu w pełni można wykorzystać potencjał instalacji i sprawić, że opłacalność fotowoltaiki się zwiększy. Samodzielne oszacowanie mocy instalacji nie zawsze jest łatwe, szczególnie w przypadku nowych budynków, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów oferujących profesjonalny montaż fotowoltaiki . Sprawdź również nasz poradnik: fotowoltaika - jaką firmę wybrać .
Korzyści z połączenia pompy ciepła z fotowoltaiką
- Duży komfort życia mieszkańców – Instalacje są praktycznie bezobsługowe i bezawaryjne, zwykle nie wymagają również serwisowania. Panele słoneczne produkują energie przez cały rok, pompa ciepła włącza się w przypadku zapotrzebowania lub według indywidualnych ustawień. Nowoczesne instalacje pozwalają na monitorowanie i zarządzanie ich pracą nawet za pomocą aplikacji w telefonie.
- Funkcjonalność – instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd do zasilania urządzeń elektronicznych budynku, natomiast pompa ciepła generuje ogrzewanie, chłodzenie oraz ciepłą wodę użytkową.
- Niemal zerowe rachunki za energię elektryczną i ogrzewanie. Uniezależnienie się od wzrastających cen prądu i ogrzewania również w przyszłości. Ponadto, można zyskać nawet kilka tysięcy złotych dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze lub Mój Prąd oraz otrzymać zwrot w ramach podatkowej ulgi termomodernizacyjnej . Połączenie pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej jest szczególnie premiowane. Dzięki temu można przyspieszyć zwrot z inwestycji i sprawić, że fotowoltaika i pompy ciepła będą jeszcze bardziej opłacalne.
- Ochrona środowiska – pompy ciepła plus fotowoltaika to instalacje należące do odnawialnych źródeł energii, które nie generują do środowiska zanieczyszczeń (w tym szkodliwego smogu i innych spalin) ani uciążliwego hałasu.
- Oszczędność miejsca – pompy ciepła nie wymagają dodatkowego pomieszczenia na kotłownię, składowanie opału czy usuwanie popiołu. Dom nie musi mieć nawet komina.
- Niskie koszty eksploatacji – choć koszt kupna i montażu pompy ciepła oraz paneli fotowoltaicznych i inwertera jest duży, to koszty ich eksploatacji są niemal zerowe (w przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów nie wymagają zakupu opału czy corocznego serwisowania).
- Niezależność energetyczna przez cały rok – panele słoneczne produkują prąd o każdej porze roku, a ewentualne nadwyżki wyprodukowanej z instalacji PV energii, magazynowane są w sieci elektrycznej (w systemach on–grid). Dzięki temu, w zależności od mocy instalacji, można w ciągu roku odebrać 70% lub 80% wyprodukowanych nadwyżek.
- Zwiększenie wartości nieruchomości – pompy ciepła z fotowoltaiką to nowoczesne instalacje odnawialnych źródeł energii, które podnoszą wartość nieruchomości na rynku.
Fotowoltaika i pompa ciepła – koszt rozwiązania
Koszt pompy ciepła, paneli słonecznych, inwertera i innych niezbędnych części do stworzenia obu instalacji i ich montażu jest wyższy niż zakup i montaż tradycyjnych urządzeń grzewczych, np. kotła, pieca gazowego czy elektrycznego. O wiele niższy jest jednak koszt eksploatacji , który w przypadku pompy ciepła i fotowoltaiki jest bliski zeru. Urządzenia te nie wymagają również zakupu opału ani innych paliw do ogrzewania budynku, ani systematycznego serwisowania, które wiąże się z corocznymi wydatkami. Ponadto, są w stanie pracować nieprzerwanie i bezawaryjnie nawet przez 30 lat.
Koszt pompy ciepła będzie się różnił w zależności od jej rodzaju. Najdroższym rozwiązaniem jest gruntowa pompa ciepła , która wymaga wykonana specjalnych odwiertów. Nieco tańszą alternatywą jest wodna pompa ciepła , wykorzystująca do pracy najbliższy zbiornik wodny lub studnię głębinową. Oprócz zakupu i montażu samego kolektora, niezbędne jest również opłacenie filtrów i układów kontrolowanych. Najtańszym rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła , które pobierają energię z powietrza atmosferycznego. Tego typu instalacja nie wymaga zakupu wielu dodatkowych elementów montażowych, a przy tym jest niezwykle efektywna.
Na całkowitą cenę inwestycji w pompy ciepła wpływają też:
- sposób ogrzewania budynku,
- wielkość i sposób użytkowania pomieszczeń,
- zapotrzebowanie energetyczne budynku (na energię elektryczną, grzewczą i CWU),
- technologia budowania budynku, np. rodzaj stolarki okiennej i drzwiowej, izolacja termiczna elewacji i dachu itp.
- lokalizacja położenia budynku według strefy klimatycznej.
Oczywiście do kosztów zakupu i montażu pompy ciepła, należy też doliczyć koszt zakupu wszystkich komponentów , montażu i przyłączenia instalacji fotowoltaicznej. Warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, które na kompleksowe usługi, np. połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi mogą zaproponować korzystniejsze ceny niż na zakup i montaż pojedynczych urządzeń.
Zapraszamy do Soltech Energy – fotowoltaika dla firm oraz fotowoltaika dla domu to nasza specjalność. Działamy na rynku OZE od 2015 roku, stale ulepszając nasze usługi i proponując klientom najlepsze ekologiczne rozwiązania. Pompy ciepłą i fotowoltaika to doskonały sposób na zaoszczędzenie nawet kilku tysięcy złotych rocznie, samowystarczalność energetyczną budynku i komfort życia mieszkańców.
Interesuje Cię montaż fotowoltaiki?


